Skip to content

Szparagi

Szparagi lekarskie to rośliny, które coraz częściej można napotkać w przydomowych ogrodach. Ich naturalnym miejscem występowania są okolice Morza Śródziemnego. Co ważniejsze obecnie roślina ta jest uprawiana nie tylko w różnych zakątkach Europy, ale też całego świata. Szparag lekarskie wykazuje się cennymi właściwościami prozdrowotnymi. Nic dziwnego, że jest tak chętnie wykorzystywany w polskiej kuchni.

Szparagi lekarskie – czym tak właściwie są?

SzparagiSzparagi lekarskie to jedna z najpopularniejszych roślin z rodziny szparagowatych (jadalna). Może być uprawiana na kilka sposobów, dzięki czemu wyróżnia się szparagi z białymi (rosną pod powierzchnią) oraz zielonymi (rosną na gruncie) wypustkami.

Roślina ta jest bardzo charakterystyczna głównie z uwagi na swoje rozgałęzione kłącze. Co istotniejsze wspomniane kłącze może się składać z korzenia głównego oraz bocznego. Zwolenników szparagów najbardziej interesują wysoko rosnące pędy (mogą sięgnąć nawet 2 metrów). Godne podkreślenia jest to, że szparag lekarski posiada w sobie mnóstwo cennych witamin (A, E oraz C), kwas foliowy i składniki mineralne. Dzięki temu jest w stanie eliminować wolne rodniki i zapobiegać powstawaniu chorób nowotworowych.

Szparagi lekarskie – jak się je uprawia?

Uprawa szparagówWiele osób wychodzi z założenia, że uprawa szparagów lekarskich jest zbyt skomplikowana. Nie jest to jednak prawda i można się na to zdecydować nawet we własnych ogrodach. Oczywiście kluczowe jest posiadanie podstawowej wiedzy na temat uprawy wyżej wspomnianych szparagów.

Szparagi powinny być uprawiane jedynie na żyznym podłożu, tak aby mogły się bezproblemowo rozwijać i rosnąć. Potrzebne jest również umiarkowane nawodnienie. W przypadku zbyt dużego nawodnienia może dojść do przegnicia korzeni. Szparagów nie zdoła się już uratować. Szparag lekarski jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne (w tym na mróz). Może sobie poradzić nawet w temperaturze dochodzącej do -30 stopni Celsjusza. Zainteresowani powinni jednak zadbać o to, aby roślina nie znajdowała się zbyt długo pod grubą warstwą śniegu. Ponadto należy regularnie podcinać suche pędy (jesienią).

Szparagi lekarskie – jakie mają zastosowanie w kuchni?

Szparagi lekarskie mają bardzo szerokie zastosowanie kulinarne i powinny być włączone do diety każdego człowieka. Zawierają w sobie sporo błonnika pokarmowego, a do tego nie są zbyt kaloryczne. Dzięki nim można sobie poradzić m.in. z infekcjami nerek oraz dróg moczowych. Wiele osób uważa je za doskonały afrodyzjak.

Jeśli ktoś zabiera się za uprawianie szparagów lekarskich w swoim ogródku powinien mieć pełną świadomość tego, że może je później wykorzystać jako:

  • przekąska,
  • jeden z dodatków do wykwintnych dań,
  • główny składnik zupy-krem,
  • dodatek do omletów, jajecznicy i naleśników,
  • dodatek do tarty i zapiekanek.

Jak widać pomysłów jest naprawdę dużo, więc nic dziwnego w tym, że szparagi są obecnie wykorzystywane nie tylko w kuchniach domowych, ale też restauracyjnych. Cechują się niezwykłymi walorami smakowymi i różnymi możliwościami przygotowania.